Dne 6. 10. 2021 proběhl na stadionu Sparty Kolín první meziokresní turnaj kde spolu soupeřily výběry z Kolína, Kutné Hory, Nymburka a Mladé Boleslavi.

Co je vlastně meziokresní turnaj a kdo se ho účastní?

Meziokresní turnaje, jsou akce které pořádá Středočeský fotbalový svaz (SKFS). Rozdělí 12 okresů na tři skupiny. Na jednom místě si poté dají setkání výběry daných okresů a hrají mezi sebou zápasy. Na podzim se koná první kolo, v průběhu zimy bývá jedna akce v krytých prostorách, na jaře je poté druhé kolo. Vítěz z těchto dvou kol postupuje na krajské finále ze kterého se může postoupit až na republikové finále. O pořadatelství rozhoduje SKFS, přidělí ho vždy některému z okresů, který pak pro ostatní turnaj pořádá. A letos na podzim padla volba na Kolín.

Kdo na turnajích startuje? Meziokresní výběry jsou určeny pro hráče z okresních týmů. Nemohou v nich startovat hráči ligových týmů, ani hráči týmů které mají přiděleno středisko mládeže. V našem případě se jedná o hráče Sparty Kolín. V letošním roce jsou výběry určeny pro ročníky 2010 (první rok mladších žáků) hrající systémem 7+1 a pro ročníky 2011 (poslední rok starší přípravky) kteří hrají ve formátu 5+1. U ročníku 2011 poté startují 2 týmy jejichž výsledky se následně sčítají a utváří konečnou podobu výsledku. Pro přesné pochopení, hrají proti sobě na dvou hřištích výběry Kolína a Kutné Hory na jednom hřišti je výsledek 3:1, na druhém výsledek 1:3. Celkové skóre zápasů je tedy 4:4 a zápas skončil remízou.

Jak se sestavuje výběr:

U nás na Kolínsku jsme sestavovali výběr tak že jsme oslovili trenéry všech týmů, které pod OFS Kolín spadají, aby nám poslali na nominační trénink své nejlepší hráče. Hráči ročníku 2010 měli tréninky v rámci tréninků pořádaných Pardubickou akademií, kde trénovali pod dohledem trenéra, který pro RFA pracuje. 17. září poté by i nominační trénink pro ročníky 2011 který byl čistě v režií OFS. Sešlo se nám hodně šikovných hráčů, ale reprezentovat OFS Kolín samozřejmě nemohli všichni. Musela tedy vzniknout na základě dvou tréninků nominace na 1. akci což byl turnaj výběrů. Je tedy samozřejmě možné že se některým hráčům na tréninku nedařilo, a proto v konečné nominaci scházeli. Ale rozhodně patří do kádru, budou probíhat další tréninky i zápasy kde je dost dobře možné, že zaujmou a příště na turnaj pojedou zase oni. Je to signál i pro ty co byli nyní v nominaci že se musí i nadále snažit.

První turnaj výběrů, který proběhl 6.10. 2021 v Kolíně lze  komentovat takto:

Kategorie U 10

Trenér Petr Skořepa: do turnaje jsme vstoupili zaslouženou výhrou nad výběrem Kutné Hory, tento zápas jsme byli aktivnějším týmem a dařilo se nám i proměňovat šance. Další utkání proti výběru Mladé Boleslavi jsme opět měli herní převahu, nicméně soupeř velmi efektivně trestal z protiútoků. I přes to jsme se dokázali dostat z průběžného stavu 1:4 na 3:4 a odmítli jsme vyrovnání neproměněnou penaltou a v podstatě z protiakce soupeř odskočil na 3:5. V utkání jsme nastřelili 2 tyče a břevno, další velké šance jsme také neproměnili, takže z toho byla prohra 4:7, ale s herní projevem jsme mohli být spokojení. V posledním utkání s Nymburkem jsme od začátku tahali za kratší konec, soupeř byl lepší a dovolil nám vytvořit si minimum šancí. Celkově bych chtěl všechny kluky pochválit, nebáli se hrát, chtěli vítězit a všechny zápasy odmakali.

Výběr OFS Kolín skončil na 3. místě

Kategorie U 11

Trenéři Václav Klepal a Jaroslav Jech.

Trenér Václav Klepal: musím moc pochválit všechny kluky a holky, kteří nastoupili do výběru okresu Kolín. Jak při tréninkových srazech, tak při samotném turnaji hráli s velkým nasazením a bojovali v týmovém duchu v každém zápase. Ve všech zápasech rozhodovali maličkosti a výsledky byly vždy těsné. Myslím, že je na čem stavět a věřím, že při příštích výběrech budeme schopni předvést ještě lepší výkony.

Trenér Jaroslav Jech: chválím tuto akci fotbalového svazu, kdy borkyně a borci z okresních výběrů dostali příležitost ukázat své schopnosti a dovednosti v celkem šesti zápasech. Na mě jako trenérovi bylo našemu týmu hlavně předávat pozitivní zpětnou vazbu a občas, v rámci dialogu, zkusit najít i nové možnosti řešení, pokud se něco nepovedlo. Nabádal jsem a strašně moc se mi líbila odvaha hrát, něco zkusit, nečekat pasivně na to co se stane, ale být aktivním hráčem, který chce v zápase předvést to nejlepší z toho, co se naučil na tréninku nebo doma. Tento hlavní úkol všichni splnili na jedničku, a proto ode mě dostávají obrovskou pochvalu a těším se na další setkání, kdy se budeme snažit výkonnostně posunout zas o něco výš.

Výběr OFS Kolín obsadil také 3. místo.

Z pohledů trenérů vyplývá že je rozhodně na čem pracovat a všichni se těší na další společné akce.

 Z ohlasů rodičů a hráčů je znát že je akce bavila, poznali nové kamarády, trenéry, soupeře, prostředí mini reprezentace a budou rádi na podobně akce opět vyrážet.

Nyní budou v plánu společné tréninky a jsou už v jednání další zápasy s výběry z okolních okresů.

Velké poděkovaní směřuje k Městu Kolín jakožto majiteli sportovního areálu a Ladislavu Zemanovi, který nám zajistil možnost tento turnaj v areálu Sparty Kolín uspořádat.

Utkání rozhodovala a hladkému průběhu turnaje velmi pomohla čtveřice rozhodčích, a to Matěj Lahoda, Matěj Kubečka, Milan Karlík a legenda mezi rozhodčími na Kolínsku Miroslav Kratochvíl.